Oracle 19C Sürümü ile Gelen Yeni Özellikler

Oracle veri tabanı 19C sürümü ile veri tabanı yönetimi ve performans izleme / geliştirme işlemleri başta olmak üzere bir çok konuda yeni özellikler sunuyor. 19C sürümü ile gelen özellikler şöyle özetlenebilir;

Auto Indexing

19C veri tabanının belki de en populer yeni özelliği automatic indexing başlığı ile duyuruldur. Bu özellik sayesinde Oracle veri tabanı Index yönetimini kendisi gerçekleştirebilir duruma geliyor. Otomatik index yönetimi sayesinde veri tabanı index yaratma, rebuild etme ve drop etme gibi işlemlere kendisi karar verebiliyor. Uzun süre kullanılmayan unused indexleri kendisi veri tabanından kaldırabiliyor. Tabiki bu noktada veri tabanının kendi kendine karar verme sürecinde bazı parametre ve metrikleri tanımlamak gerekiyor. Örneğin kullanılmayan indexlerin silinmesi için bir retention süresini veri tabanına söylemek bu özellikten en efektif biçimde faydalanabilmek için ön şarttır.

Real-Time Statistics

Oracle veri tabanı 19C sürümü ile istatistikleri gerçek zamanlı olarak takip edebilmek mümkün hale geliyor. Yani belirli aralıklarla yapılan istatistik toplama operasyonuna gerek kalmadan bir ifadenin sistem üzerindeki etkisi gerçek zamanlı istatistik izleme özelliği ile gerçekleştirilebilir.

max_datapump_parallel_per_job Parametresi

Datapump işlemleri sırasında kaynakların optimum seviyede kullanılması için max_datapump_parallel_per_job isimli parametre kullanılıyor. Bu parametreye tanımlanan değer bir data pump işlemi sırasında kullanılabilecek paralel process sayısının maksimum değerini tanımlar. Kullanıcı bu parametrenin değerinden daha büyük bir paralellik verdiğinde ise bu parametrenin değeri geçerli olur.

Test Mode for Transportable Table Space

TTS_CLOSURE_CHECK=TEST_MODE test operasyonları sırasında tts export işlemlerinin alacağı zamanı kontrol edebilmek için kullanılabilir parametredir.

Orachk & Exachk Support for Encrypting Collection File

Orachk ve Exachk toolarının çıktısı olan dosyalar encrypt ve decrypt edilebilecek. Bu toollar aracılığı ile toplanan diagnostic bilgilerinin güvenli şekilde saklanması ve iletilmesini sağlar bir yapı sunuyor.

Bu başlıklar dışında Oracle Network file segmentation ve Flashback logların yönetimini kolaylaştıracak log segmentation ve Flashback logların periyodik olarak silinebilmesine imkan tanıyan özellikler de 19C sürümü ile devreye alınmıştır.

Bunun yanında Dataguard konfigürasyonu içinde restore pointlerin primary’den standby’a taşınması özelliği başta olmak üzere bir çok başlıkta yeni özellikler yayımlanmıştır.

Veysel YUKSEL
Latest posts by Veysel YUKSEL (see all)

Veysel YUKSEL

RDBMS ve NoSQL veri tabanı yönetimi ve Big Data teknolojileri.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir