How to Install Kibana 8 with Enrollment Token

Kibana Nedir

https://www.youtube.com/@VeriTabaniEgitimleri kanalını takip ederek kibana kurulum adımlarını görüntülü bir şekilde izleyebilirsiniz. Elasticsearch konusunda diğer videolara linkten ulaşabilirsiniz

Kibana Elastic stack’te yer alan ve elasticsearch yönetimi için web browser tabanlı bir yönetim arayüzüdür. Kibana aracılığı ile hem Cluster’ın, hem datanın yönetimi, monitoring işlemleri, alarm sistemi, kullanıcı yönetimi, veri görselleştirme ve daha bir çok işlem kolayca gerçekleştirilebilir. Kibana kurulumu için yine elasticsearch için oluşturulan elasticsearch.repo kullanılır. Veya aş. gibi oluşturulur. Yum list kibana komutu ile repo’da yer alan elasticsearch paketi görüntülenebilir. Farklı bir versiyon kurulmak istenir ise yum install komutu ile kibana paketinin versiyon bilgisi tam olarak verilmelidir.

vi /etc/yum.repos.d/kibana.repo

[kibana-8.x]
name=Kibana repository for 8.x packages
baseurl=https://artifacts.elastic.co/packages/8.5/yum
gpgcheck=1
gpgkey=https://artifacts.elastic.co/GPG-KEY-elasticsearch
enabled=1
autorefresh=1
type=rpm-md

Daha sonra yum install komutu ile kibana yüklenir.

sudo yum install kibana

Kibana servisini başlatmadan önce elasticsearch cluster’ımıza bağlanabilmesi için bazı ayarlar yapılması gerekir. Yum ile kurulum yapıldığında /etc/kibana dizini altında ilgili dosyalar oluşur ve bu dizinde yer alan kibana.yml dosyası kibana için konfigürasyon parametrelerini tutar. İlgili dosya açılarak elasticsearch cluster bilgileri yazılabileceği gibi; aşağıdaki gibi elasticsearch tarafında bir token oluşturularak kibana tarafında değişikliklerin otomatik olarak algılanması sağlanabilir. Yaratılan token kibana arayüzüne girilir. Kibana arayüzüne enrollment token girildikten sonra ise kibana sunucusunda aşağıdaki komutla verification code oluşturulur.

bin/elasticsearch-create-enrollment-token -s kibana

/usr/share/kibana/bin/kibana-verification-code

Kibana verification code ekranı
Kibana verification code ekranı

Kibana servisleri aşağıdaki gibi durdurulur ve başlatılır;
sudo systemctl start kibana.service
sudo systemctl stop kibana.service

Kibana servislerinin otomatik olarak başlaması için ;

sudo /bin/systemctl enable kibana.service

Kibana ile elasticsearch cluster’ın yönetimi, data görselleştirme, index datasının yönetimi, Index lifecycle yönetimi ve güvenlik gibi birçok işlem gerçekleştirilebilir. Elasticsearch lisans yönetimi işlemleri de yine kibana aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Elasticsearch cluster’ın monitoring işlemi için stack monitoring sekmesinden self monitoring seçeneği ile cluster metrikleri istenen tarihler arasında görüntülenip analiz edilebilir. Aynı zamanda index metrikleri ve performansı da bu sayfa aracılığı ile izlenebilir.

Kibana dev tools aracılığı ile de curl komutları cluster’a gönderilebilir. Elasticsearch API’lar dev tools aracılığı ile kullanılabilmektedir.

Veysel YUKSEL
Latest posts by Veysel YUKSEL (see all)

Veysel YUKSEL

RDBMS ve NoSQL veri tabanı yönetimi ve Big Data teknolojileri.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir