NewSQL Databases

Merhaba bugünkü yazımda NewSQL Databases Nedir konusundan bahsedeceğim. Daha önceki yazılarımda RDBMS’ler ile Nosql veritabanları arasındaki farklardan bahsetmiştim. Newsql database’lerin de sektörde yaygınlaşmasından sonra artık database yazılımlarının sınıflandırmasını aşağıdaki gibi yapabiliriz.

Nosql VS RDBMS
Database Türleri

Newsql Databases Nedir

NewSQL database kavramı ilişkisel veritabanı kavramının bir alt sınıfı olup traditional veritabanlarına Nosql’e yakınsayan özellikleri de kazandırmaktadır. RDBMS’lerin ACID standartlarını koruyarak scalability özelliklerini geliştirmeyi hedefler. Bunun yanında büyük boyutlu verinin performanslı şekilde tutulması da prensipleri arasındadır.

Newsql database’lerin özellikleri
RBDMS’lerin scalability özelliklerini yatay ölçeklendirmeyi destekler.
NewSQL veritabanları, farklı veri türlerini ve ilişkileri daha dinamik bir şekilde yönetebilirler.
Distributed ve clustered yapıda hizmet verirler.

Yukarıdaki şemada yer alan veri tabanı türlerini bir tabloya dökersek temel özellikler bakımından aşağıdaki gibi bir tablo ortaya çıkmaktadır.

Distinguishing FeatureSQLNoSQLNewSQL
RelationalYesNoYes
ACIDYesNoYes
SQLYesNoYes
Horizontal ScalingNoYesYes
Query ComplexityLowHighVery High
DistributedNoYesYes
Kaynak : https://blog.reachsumit.com/posts/2022/06/sql-nosql-newsql/

SingleStore Database

Eski adıyla MemSQL olarak bilinen Singlestore DB, Newsql database sınıfında yer almaktadır. Dolayısı ile yukarda bahsedildiği gibi, ilişkisel modele nosql’e yakınsayan özellikler kazandırarak real time data analytics, high performans ve scalability bakımından gelişmiş özellikler sunar. Değişken veri tipleri için farklı use case’lere sahip olan MemSQL veritabanı, aşağıdaki use case’lerde kullanılabilmektedir.

Nesql Databases
Singlestore Use Cases

Singlestore veritabanı da diğer newsql veritabanlarında olduğu gibi RDBMS ve Nosql veritabanları arasındaki gap’i doldurmayı amaçlamaktadır. https://www.singlestore.com/self-managed/ sitesinde yer alan aşağıdaki açıklamada bunu göstermektedir.

“SingleStore is a scalable SQL database that ingests data continuously to perform operational analytics for the front lines of your business. Ingest millions of events per second with ACID transactions while simultaneously analyzing billions of rows of data in relational SQL, JSON, geospatial, and full-text search formats.”

Relational, key-value, JSON, Time series, Full text search, Geospatial data tiplerini desteklemekte, kendi data ingestion methodu sayesinde saniyede milyonlarca kaydı ACID prensipleri ile birlikte depolayabilmektedir.

Newsql Databases
Singlestore Arch

Newsql databases kavramı gitmeyi hedeflediği nokta bakımından son derece ilgi çekici. Özellikle farklı tipte workload’lar için ne kadar performanslı çalıştığını görmek adına singlestore konusunda çeşitli kurulum ve senaryoları deneyimleyeceğim yazıları ilerleyen zamanlarda paylaşacağım. Veritabanı eğitimleri YouTube kanalımı takip ederek ilerleyen günlerde yayımlayacağım video içeriklerden de haberdar olabilirsiniz.


İyi Çalışmalar

Veysel YUKSEL
Latest posts by Veysel YUKSEL (see all)

Veysel YUKSEL

RDBMS ve NoSQL veri tabanı yönetimi ve Big Data teknolojileri.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir